Zaloguj się |  Zarejestruj się |  FAQ | Szukaj | 

| Obecny czas: Pon Wrz 01, 2014 9:27 am

REKLAMA

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: parafia Podwyzszenia Krzyza
PostWysłany: Pią Sty 28, 2005 9:15 pm 

Miejscowość: Kłodzko
chce zwrocic wszystkim uwage, ze w miescie mamy 5 kosciolow: jezuici, franciszkanie, klaryski, szpital i nowy kosciol na os. Kruczkowskiego. pomijam, co zyczliwi mowia na jego temat i jakie opinie zdarzalo mi sie slyszec o tamtejszym proboszczu, ks. R.Dominiku (prosze wybaczyc mi brak skromnosci, ale mam wrazenie, ze proboszcza od Podwyzszenia Krzyza znam chyba jednak troche lepiej od zyczliwych). chce jednak zaznaczyc, ze w praktyce to chyba jedyny kosciol w miescie postawiony przez Polakow. owszem, wiem, ze architektonicznie nie jest to osmy cud swiata, przynajmniej z zewnatrz, bo w srodku wnetrze jest skromne, ale imho utrzymane w przyzwoitym stylu i formie. doloze do tego, ze wlasnie trwaja prace nad montazem nowego, poteznego, bodajze 55-glosowego instrumentu organowego, podarowanego przez likwidowana parafie protestancka z Frankfurtu w Niemczech. instrument ma zabrzmiec na Wielkanoc tego roku, prawdopodobnie poswiecenia dokona bp swidnicki Ignacy Dec gdy przyjedzie na bierzmowanie, jak co roku w Wielka Srode. nie wiem tego na 100%, bo mimo wszystko pisze z daleka i nie jestem na 100% na biezaco.

pozdrawiam.

Temat postu:
PostWysłany: Pią Sty 28, 2005 9:19 pm 

...i moze warto przy tej okazji przywolac na pamiec nazwisko niezyjacego juz klodzczanina, architekta i projektanta owego kosciola, pana Andrzeja Webera. byl jedna z osob, ktorych juz z nami nie ma, ale ktore wraz z innymi poprzez projekt bryly kosciola wspoltworzyly ksztalt nowego osiedla.

Temat postu: parafia podwyższenia krzyża w Kłodzku
PostWysłany: Pią Mar 04, 2005 2:29 pm 
Przyjaciel Kłodzka
Awatar użytkownika

Miejscowość: Gdynia
Do Mateusza
Witam parafian.
Mam pytanie. Czy organy już grają???
Ciekawi mnie to choć mieszkam w GDYNI. Otóż moi rodzice trochę łożyli na ten kościół i tę parafię. A zainteresowany jest konkretnie mój Ojciec. Ostatnio byliśmy w Kłodzku w 2003 roku to jedynie przez kraty oglądaliśmy wnetrze kościoła, który rzeczywiście jest skromny. Ale już był oddany.Kiedy zabierałem Ojca do GDYNI to nie był oddany i wykończony ( zabierałem w czerwcu 2001). parafię znam na tyle co chodziłem na Msze św. do kaplicy, a ks.proboszcza znam tyle o ile. Kontakt był wtedy osobisty jak musiałem pogrzebnać Mamę i potrzebne było zaświadczenie z Klodzka.
Choć słyszałem różności. Za małe miasto. Wszystko idzie echem. Ale o każdym z nas można by mówić. I dobre i złe. jak u ludzi. Ale ks. jest mimo na świeczniku
oscar

Temat postu:
PostWysłany: Pią Mar 04, 2005 3:27 pm 

no coz, ja tez slyszalem o tym, ze ten ksiadz czy tamten ma dziesiecioro dzieci i 18 konkubin... ale nigdy nie mialem przyjemnosci zadnego / zadnej z nich spotkac osobiscie. fakt, miasto male.
co sie tyczy organow, nie wiem, czy juz graja, ale bede w Klodzku za 2 tygodnie i mysle, ze poswiecenie instrumentu nastapi w Wielka Srode. sprobuje zrobic jakies zdjecie albo chociaz zeskanowac projekt prospektu organowego.
faktycznie, konsekracja kosciola odbyla sie w odpust, 14 wrzesnia 2003 (Podwyzszenia krzyza sw.) wiec juz jest w calosci oddany do uzytku.
dawna kaplica ma stac sie w przyszlosci centrum kultury chrzescijanskiej, miejscem odbywania sie wystaw, koncertow, prelekcji, etc.

pozdrowienia!

Temat postu:
PostWysłany: Sob Kwi 30, 2005 2:24 am 
Przyjaciel Kłodzka

A dla mnie mimo wszystko najwazniejszy jest Kościół WNMP.Chociaz robiliśmy zrzutkę na nową świątynię,moj zakład pracy ufundowal krzyz i kilka innych rzeczy,kościół ten jakoś nigdy nie był mi bliski.Być może sama bryła jest niedopracowana i stąd wydaje mi się mało estetyczna.A co do proboszcza.....hmm,moj chrzesniak podczas I-wszej Komuni św. wraz z innymi dziecmi musiał oddać swoją gromnicę,pomimo,iż ma ona służyć właścicielowi aż do śmierci.:(

Temat postu:
PostWysłany: Wto Mar 07, 2006 1:13 pm 
Awatar użytkownika

Mateusz napisał(a):
warto przywolac nazwisko niezyjacego juz klodzczanina, architekta i projektanta owego kosciola, pana Andrzeja Webera.

Rzeczywiście, autorem pierwotnej wersji projektu jest pan Weber, który stworzył wizję całego kompleksu sakralnego. W tym założeniu był planowany jeszcze jeden segment mieszkalny (równoległy do głównej drogi na osiedle) plus symetrycznie druga kaplica. Ta część miała być stworzona dla sióstr zakonnych. Sam kościól zaprojektowany był zupełnie inaczej, z dużo większą kubaturą - praktycznie na całą wewnętrzną powierzchnię placu i w innym kształcie. Jeśli uda mi się odnależć plakietkę - cegiełkę z 1980 roku z oryginalnym projektem - dołączę ją tutaj.
Faktycznie według pierwotnego projektu powstała tylko część katechetyczna (dawna), plebania i kaplica. Kościół miał być połączony łacznikiem z częścią katechetyczną - jest jeszcze na ścianie południowej tego segmentu "wypustka" - balkonik, aby duchowni mogli się poruszać bez konieczności wychodzenia na zewnątrz.
Do tego jeszcze na makiecie była osobna wieża dzwonnicza umiejscowiona w sąsiedztwie krzyża misyjnego.
Nie posiadam informacji, czy wersja ostateczna kościoła jest korektą przeprowadzoną jeszcze przez pana Webera, czy też projektował ją już ktoś inny - jednak trzeba oddać cześć ks. Dziekanowi R. Dominikowi, że - mimo inflacji, dewaluacji, innych kłopotów i poślizgów szczęśliwie udało mu się dzieło dokończyć. Pamiętam, jak w latach 80-tych, na początku budowy również on - w samych tylko krótkich spodenkach - nosił deski i przerzucał cegły.
Po dwa złote z groszami (ówczesne) za sztukę... :) :) A potem to już ho, ho... I coraz więcej.

Temat postu:
PostWysłany: Nie Sty 31, 2010 2:12 pm 
Awatar użytkownika

Kilka godzin temu dotarła do mnie smutna wiadomość o śmierci Ks. Dziekana Ryszarda Dominika, jeszcze do ubiegłego roku Proboszcza parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Kłodzku i głównego Twórcy parafii i kościoła na kłodzkim osiedlu. Poświęcił temu przedsięwzięciu blisko 30 lat życia i znaczną większość swojego stażu w stanie kapłańskim.

Przywołując ze swego dzieciństwa obraz wielkiej łąki porośniętej rzepakiem, na której najpierw stanął krzyż misyjny, a później - za zasługą ks. Dominika w dość szybkim tempie kaplica i reszta zabudowy - bardziej rozumiem, co znaczy pozostawić na Ziemi po sobie ślad... Tym większa cześć i szacunek dla osoby ks. Proboszcza za jego dokonania jeśli zważyć, na jak trudne lata przypadł ten pierwszy, najważniejszy etap budowy. Jednak - dzięki uporowi, determinacji i wielu innym zdolnościom ks. Ryszarda - wszystko się udało. Udało się coś jeszcze - mimo choroby ks. Dominik zdołał całe przedsięwzięcie doprowadzić do finału i gotowe dzieło przekazać swemu następcy.

Taki właśnie był ks. Ryszard Dominik - cokolwiek zamierzał, każdy kolejny pomysł, a tych mu bez wątpienia nie brakowało - doprowadzał zawsze do końca... Wielka szkoda, że nie ma Go już wśród nas.

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości